צמחי מרפא

רפואה מבוססת צמחים היא גישה קלינית המבוססת על שימוש בתרופות מן הצומח ככלי טיפולי. למעשה, זוהי אחת מהשיטות הריפוי העתיקות ביותר בתרבויות רבות בעולם.
בבסיס רפואת הצמחים עומדות הנחות העבודה של הרפואה ההוליסטית: הצמחים נועדו לטפל בגוף, בנפש וברוח, לטפל במקור ולא רק בסימפטומים ולראות את האדם במרכז. השימוש המושכל בצמחי מרפא יכול לסייע לגוף להתמודד עם מגוון רחב של תלונות ומחלות החל משיעול והצטננות, וכלה בהתמודדות עם מחלות כרוניות סבוכות ועם סרטן.

אלפי מחקרים מדעיים עדכניים על הפרמקולוגיה של צמחי מרפא מוכיחים את יכולתם תרופות מבוססת צמחים להאיץ תהליכי ריפוי ולמנוע מחלות. מעבר לכך צמחי מרפא תומכים בכוח החיים, בוויטליות,

(מה שמכונה באנגלית THE LIFE FORCE) בדרכים ייחודיות, שאינן תמיד מובנות לנו בכלים המדעיים העומדים לרשותנו כיום.

שתי סוגיות מקצועיות הדורשות לטעמי הבהרה ברורה:

  1. רפואת צמחים היא פילוסופיה טיפולית כוללת, והיא הרבה מעבר לשימוש בתרופות מבוססות צמחים. למרבה הצער יש בציבור נטייה לבלבל בין ידע רפואי לגבי צמח מרפא כזה או אחר לבין הבנה של רפואת צמחים. הכלי טיפולי, אינו עומד בפני עצמו אלא כחלק מההקשר הכולל של השימוש בו. למרות שהבנת עולם צמחי המרפא דורשת גם ידע לגבי היבטים פרמקולוגיים, ההבנה של מרכיבים בצמח כזה או אחר אינה מקבילה בשום אופן להבנה של רפואה מבוססת צמחים.
  2. מיהו מטפל מוסמך בצמחי מרפא ?
    בארה"ב ה-  AHG-The American Herbalists Guild הוא הארגון המקצועי העיקרי. ארגון זה מחויב למצוינות בתחום הרפואה הבוטנית. חברי AHG מקצועיים מחויבים לענות על קריטריונים מחמירים של הכשרה קלינית מקצועית, ושל ניסיון טיפולי הולם. כמו כן הם מחויבים להתעדכן בחידושים קליניים, ובמודלים טיפוליים מדי שנה. בישראל קיימת העמותה הישראלית לצמחי מרפא, ע"ילם, http://www.herbology.org.il המסמיכה מטפלים בצמחי מרפא בישראל.