מחקר: מדוע נשים מפסיקות להשתמש בתרופות למניעת סרטן שד ?

נשים בגיל המעבר נוטות להפסיק שימוש בתרופות למניעת סרטן שד – מדוע ?

מחקר שהוצג לאחרונה בסימפוזיון סן אנטוניו לחידושים בטיפול בסרטן השד עוסק בשאלה : מדוע נשים בגיל המעבר מפסיקות שימוש בתרופות  למניעת חזרה של סרטן שד ? שאלה זו הינה חשובה ומטרידה שכן תרופות למניעת הישנות המחלה הינן תרופות מצילות חיים. במחקר שהתפרסם בשנה החולפת ע"י האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית מצא כי השימוש במעכבי ארומטז (כגון ארומזין או פמרה) מקטין את הסיכוי להישנות המחלה ב 65% http://chicago2011.asco.org/ASCODailyNews/HER2.aspx)). והנה למרות התוצאות המרשימות , 36% מהנשים דיווחו כי בחרו להפסיק את השימוש בתרופות.

המחקר, שנערך ע"י אוניברסיטת NORTHWESTERN בשיקאגו, הינו המחקר הראשון שפנה לנשים עצמן ושאל אותן לסיבות להפסקת נטילת  תרפות למניעת חזרה של המחלה.

המחקר מצא כי הסיבה המרכזית להפסקת השימוש בתרופה הינה תופעות לוואי בינוניות עד חמורות בהיקף גדול הרבה יותר ממה שידוע היה עד כה. נראה כי הסיבה המרכזית לכך היא הפער בין חווית האישה לבין מה שהיא בוחרת לספר לרופא שמטפל בה.

במחקרים קודמים, שהתבססו על דיווחי רופאים , נמצא כי רק כ 5% מהנשים סובלות מתופעות לוואי בינוניות עד חמורות, בעוד במחקר שפנה אל הנשים עצמן אחוז הסובלות מתופעות לוואי בדרגה כזו היה גדול פי 7 (36%).

החוקרת הראשית, פרופסור לרפואה ומדעי החברה, אומרת כי באופן עקבי נמצא שרופאים נוטים להקל ראש בתופעות הלוואי הקשורות לטיפול התרופתי. לטענתה רופאים נותנים למטופלים תרופה, בתקווה לעזור להם, ולכן יש להם נטייה להפחית בחומרת תופעות הלוואי . המטופלים, מצדם,  לא רוצים להיתפס כמתלוננים, ולכן ממעיטים בדיווח על סבלם.

המחקר ביקש מ 866 נשים לדווח על תופעות לוואי ב 4 נקודות זמן: 3 , 6 , 12 ו 24 חודשים מעת תחילת הטיפול.

תופעת הלוואי הרווחת ביותר, אחרי 3 חודשיי שימוש בתרופות , הינה כאבים במפרקים(36%) . בנוסף דיווחו הנבדקות על גלי חום(28%), ירידה בחשק המיני(24%), עלייה במשקל, תחושת נפיחות, רגישות בשדיים, מצבי רוח, עצבנות ובחילה. אחוז המשתמשות המדווחות על  תופעות לוואי עלה ככל שהטיפול התארך.

עוד מצא המחקר כי הנשים שנוטות לסבול יותר מתופעות לוואי הן בעיקר נשים שהחלו את הטיפול התרופתי כשהן עדיין סובלות מתופעות לוואי של טיפולי כימותרפיה או הקרנות . נשים שלא עברו  כימותרפיה או הקרנות, או שלא נטלו תרופות רבות אחרות, חוו פחות תופעות לוואי, ולכן היו בסבירות גבוהה יותר להמשיך את הטיפול התרופתי כמתוכנן.
המחקר מציין כי כשהמטופלת מרגישה עומס של תופעות לוואי הסיכוי של הפסקת הטיפול התרופתי הינו משמעותי, וטוען כי זוהי קריאת השכמה לרופאים להפנות יותר תשומת לב לדיווחים  על תופעות לוואי , ולניהול איכות החיים של המטופלות שלהם.

עוד מציין המחקר כי ניתן לטפל בחלק ניכר מתופעות הלוואי, וכך לצמצם את אחוז הנשים המפסיקות טיפול. הם ממליצים למשל לטפל בעלייה במשקל ע"י הפניית המטופלות לייעוץ תזונתי מתאים.

ניתן להוסיף ולומר כי גם כאבי מפרקים וגלי חום (2  תופעות הלוואי הרווחות ביותר)  יכולים להיות מטופלים ביעילות באמצעות השימוש ברפואה משלימה: דיקור, תזונה, תוספים, צמחי מרפא ותנועה.

דיקור יעיל בהפחתת גלי חום:

· במחקר שנעשה באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה נמצא כי דיקור במשך שבועות ספורים בלבד הפחית בצורה ניכרת גלי חום אצל 28% מהנשים.

· תרופות אנטי דיכאוניות ממשפחת ה SNRI ( לדוגמה: אפקסור, ונלה, סימבלטה) נמצאו אף הן יעילות בהפחתת גלי חום ונשים רבות שחלו בסרטן שד מקבלות המלצה להשתמש בתרופות מסוג זה. אך ככל תרופה, השימוש בהן כרוך פעמים רבות בתופעות לוואי כגון: יובש בפה, סחרחורות, דיכוי החשק המיני, שכחה ועוד. מחקר שהתפרסם בירחון האונקולוגי JCO השווה את השימוש בתרופות אנטי דיכאוניות אל מול דיקור להפחתת גלי חום. המחקר מצא כי השימוש בדיקור מפחית את גלי החום באותה מידה כמו התרופה. מעבר לזאת המחקר מצא כי השימוש בדיקור יעיל למשך זמן ארוך יותר, ואינו נושא עמו אף תופעת לוואי. (http://jco.ascopubs.org/content/28/4/634.shot)

תזונה ותוספי תזונה:

· מחקר שהתפרסם לפני מספר חודשים נמצא כי תוסף של מגנזיום במינון של 400 מ"ג ליום, הפחית באופו משמעותי הן את התדירות והן את העוצמה של גלי חום אצל נשים בגיל המעבר שחלו בסרטן שד (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21271347)

· במחקרים אחרונים שבדקו את ההשפעה של צריכת סויה אצל חולות סרטן שד בגיל המעבר נמצא כי צריכת סויה מעצימה את ההשפעות החיוביות של תרופות למניעת הישנות של המחלה (כגון טמוקסיפן ומעכבי ארומטז).

אז לכל אלו שסובלות מתופעות לוואי קלות עד חמורות, ולפני שמי מכן בוחרת להפסיק את הטיפול התרופתי, כדאי לזכור כי תרופות למניעת הישנות המחלה הינן תרופות מצילות חיים.

ולכן, מומץ בחום לשקול שימוש בדיקור, ייעוץ תזונתי וטיפולים נוספים של הרפואה המשלימה בכדי לצמצם משמעותית את תופעות הלוואי