האטה בהתפשטות סרטן שד גרורתי וסרטן שד מסוג TRIPLE NEGATIVE ע"י הורדת רמת הנחושת

מחקר שהתפרסם בחודשים האחרונים בירחון ANNAL OF ONCOLOGY מראה הצלחה קלינית מרשימה לאסטרטגיה של דיכוי רמת הנחושת בגוף לנשים עם סרטן שד.

המחקר עקב אחרי 40 נשים עם סרטן שד הורמונאלי גרורתי (שלב 3 או 4) ללא עדות של מחלה פעילה או כאלו  עם סרטן שד מסוג "טריפל נגאטיב" (TRIPLE NEGATIVE) בשלב 2.

10 חודשים לתוך הניסוי 75%  מהנשים עם סרטן שד מסוג  TRIPLE NEGATIVE היו ללא עדות לחזרת מחלה .

הרציונאל של המחקר מתבסס על העובדה הידועה כי תאים הנחוצים להתבססות של גרורות צריכים להשתמש בנחושת בכדי לייצר כלי דם חדשים. כשאין בגוף מספיק נחושת, היכולת של הגידול לייצר כלי דם חדשים ולבסס גרורות ניפגעת.

המחקר השתמש בתרופה בשם (Tetrathiomolybdate ׁ(TM  שחוסמת קליטה של נחושת בקולטני התאים, וכך למעשה מורידה את רמת הנחושת בגוף.

שימו לב: המחקר לא עוסק בהאטה של מחלה אקטיבית, אלא בשימור של מחלה רדומה, ובמניעת התפשטות גרורתית.

הערותי:

מחקר מעניין  בתחום שנחקר מזה מספר שנים. תוספי תזונה יכולים גם הם להיות יעילים  בהורדת רמת הנחושת בגוף. אבץ למשל מתחרה עם נחושת על אותם קולטנים ולכן העמסה של אבץ בגוף יכולה להיות יעילה בהורדת רמת הנחושת. גם היסוד מוליבדנום יכול להיות תוספת יעילה לפרוטוקול תוספים שתכליתו להוריד את רמת הנחושת בגוף.

לחולות סרטן שד גרורתי ולחולות בסרטן שד מסוג TRIPLE NEGATIVE  מומלץ לבדוק את רמת הנחושת (COPPER) והאבץ (ZINC ) בגופן בבדיקות דם תקופתיות, ולפעול בהתאם להנחיית איש מקצוע המבין בתחום תוספים תזונה לחולה אונקולוגי.